Woda źródło zdrowia

Ile kosztuje zdrowie? Niewiele albo i nic, decyzja należy do Ciebie. Twoje zdrowie w ogromnej mierze zależy od twojego stylu życia.

W zdrowym ciele zdrowy duch – banał a jednak najprawdziwsza prawda.

Jak zadbać o zdrowie?

Jedną z podstawowych zasad zdrowego stylu życia jest picie odpowiednich ilości wody.

Woda stanowi ok 70% masy ludzkiego organizmu. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszych ciał. Pomimo faktu ze sama w sobie nie dostarcza organizmowi wartości odżywczych to pełnione przez nią funkcje czynią ją naszym największym sprzymierzeńcem w trosce  o zdrowie.

Według zaleceń specjalistów od żywienia każdy z nas powinien wypijać minimum 1,5 litra wody dziennie tj. około 8 szklanek.

Wydaje się dużo, ale przy odrobinie wysiłku może to stać się naszym nawykiem a wręcz naturalnym odruchem. Osobom które nie lubią smaku wody pomóc w tym może na przykład stosowanie naturalnych dodatków smakowych takich jak plasterek cytryny lub limonki, liście mięty czy melisy, oczywiście bez dodawania jakichkolwiek słodzików, soków czy zagęszczaczy. Ważne jest aby mieć wodę zawsze pod ręką czy to w szklance w domu i w pracy, czy w butelce na spacerze i zakupach , należy popijać ją często, małymi łykami pamiętając aby nie dopuścić do uczucia pragnienia. Pragnienie bowiem jet oznaką odwodnienia organizmu. Ludzki organizm nie ma zdolności magazynowania wody więc koniecznym jest abyśmy my sami pamiętali o jej uzupełnianiu na bieżąco.

Należy pamiętać że zalecana dzienna ilość spożycia wody dla poszczególnych osób zależy od wielu czynników. Nasz organizm potrzebuje więcej wody w gorące dni, ponieważ tracimy duże jej ilości pocąc się. Podczas każdego wysiłku fizycznego, a nie wbrew obiegowym opiniom tylko podczas wzmożonych treningów. Woda niezbędna jest naszemu organizmowi również w procesach metabolicznych, dlatego musimy przyjmować jej większe ilość kiedy spożywamy wysokokaloryczne posiłki. Większe ilości wody powinniśmy pić również kiedy spożywamy alkohol ponieważ działa on moczopędnie, co powoduje ubytki wody w organizmie. Jeżeli jesteś na diecie, dbasz o utrzymanie prawidłowej wagi ciała to koniecznie pij zalecane ilości wody, nie tylko hamuje apetyt i wspomaga procesy trawienne ale też oczyszcza organizm z toksyn i pozostałości z procesu przemiany materii

Wśród wód dostępnych na rynku można wyróżnić wiele rodzai ale podstawowe dwa to woda mineralna i źródlana. W poniższych tabelach można na przykładzie wody marki DOBROVIT zaobserwować jakie są różnice w składzie poszczególnych wód.

ssmall07

Woda mineralna marki  DOBROVIT

Kationymg/lAnionymg/l
Wapniowy Ca2+166,00Chlorkowy Cl-31,00
Magnezowy Mg2+15,20Wodorowęglanowy HCO3613,00
Sodowy Na+55,60Siarczanowy SO4-55,00
Potasowy K+4,65Fluorkowy F-0,37

Woda źródlana marki DOBROVIT

Kationymg/lAnionymg/l
Wapniowy Ca2+112,00Chlorkowy Cl-3,82
Magnezowy Mg2+4,89Wodorowęglanowy HCO3339,00
Sodowy Na+3,33Siarczanowy SO4-24,20
Potasowy K+4,4Fluorkowy F-1

Należy pamiętać że aby woda pomagała w jak największym stopniu to należy wybrać wodę odpowiednią do potrzeb własnego organizmu.

Wody źródlane mają niższą zawartość składników mineralnych i dlatego polecane są osobom zdrowym, nie cierpiącym na poważne schorzenia, jak też kobietom w ciąży i niemowlętom. Natomiast wody mineralne o dużej zawartości składników mineralnych polecane są przy określonych schorzeniach, na przykład chorzy na osteoporozę powinni sięgać po wodę o podwyższonej zawartości wapnia. Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze powinny pić wodę o podwyższonym stężeniu magnezu. Osoby które przebywają w wysokich temperaturach, pracują ciężko fizycznie lub uprawiają sport a więc są szczególnie narażone na duże ubytki wody a wraz z nią utratę składników mineralnych, powinny pić wodę wysoko wzbogaconą w składniki mineralne. Dla sportowców polecamy naszą wodę  marki DOBROVIT SPORT o bardzo bogatym składzie i poręcznej w trakcie treningu butelce.